تولید و توزیع عمده
FA EN AR

خاصیت انجیر خشک

۱۸ شهریور ۱۳۹۷ 3463

خواص درمانی انجیر 

انجیر میوه ای است که هر دو حالت خشک و تازه آن مفید و مغذی است.برای درمان بسیاری از بیماریها کاربرد دارد ،از منظر قرآن و اطبای قدیمی نیز به عنوان بهترین میوه همراه زیتون یاد شده است.خواص انجیر

انجیر از نظر طب قدیم ایران ، گرم و تر است .
– 
انجیر تعرق بدن را زیاد می كند .
– 
ادرار آور است . اگر ترشح ادرار كم باشد ،خوردن انجیر باعث ازدیاد آن می شود .
– 
حرارت بدن را كاهش می دهد .
– 
چاق كننده است و برای آنهایی كه می خواهند وزن اضافه كنند بسیار مفید است . بدینمنظور می توان آن را با شیر مخلوط كرد و در بین غذاها خورد.
– 
انجیر ( تازه یا خشک ) یبوست را برطرف می كند و یكی از بهترین میوه ها برای تمیز كردن روده بزرگ و رفع یبوست است . در قدیم برای از بین بردن یبوست از شربت انجیر استفاده می كردند .
– 
برای درمان ناراحتی های سینه حدود ۲۰ گرم از خرما ، عناب ، انجیر خشك و مویز را با هم مخلوط كرده و آسیاب می کنند. سپس این پودر را با یك لیتر آب می جوشانند تا حجم آن به نصف برسد . از این جوشانده می توان به مقدار سه فنجان در روز مصرف نمود .
– 
جوشانده انجیر خشك درمان كننده التهاب مجاری دستگاه تنفسی ، كلیه ، ذات الریه ، ذات الجنب ، سرخك ،مخملك و آبله می باشد .
– 
جوشانده غلیظ انجیر خشک برای رفع سرماخوردگی بسیار مفید است و غرغره کردن آن گلودرد را برطرف می کند.

– برای برطرف كردن سیاه سرفه ، برونشیت و ذات الریه از ” قهوه ی انجیر” استفاده كنید. برای درست كردن این قهوه ، انجیر خشک را ابتدا بو می دهند و سپس آن را آسیاب می كنند تا بصورت پودر درآید .
– 
انجیر دستگاه هاضمه را تقویت می كند .
– 
انجیر برای درمان سوء هاضمه مفید است .
– 
سوپ انجیر بسیار مقوی است و برای افزایش شیر در زنان شیرده مفید است .برای تهیه سوپ ، انجیر نرسیده را با گوشت بپزید .
– 
برای برطرف كردن ورم گلو ، ۵۰ گرم انجیر زرد را در ۵۰۰ گرم شیر ریخته و مدت ۱۵ دقیقهبگذارید بماند. سپس آن را غرغره كنید و مقدری از آن را نیز بنوشید. می توانید آن را با عسل هم شیرین كنید .
– 
انجیر خشک جوشیده شده در شیر برای درمان آنژین ، ورم لثه و ورم مخاط دهان مفید است .
– 
یكی از داروهای بسیار موثر برای درمان آرتروز و درد مفاصل، مخلوط شیر بز و انجیر سیاه می باشد . این مخلوط سموم مختلف را از بدن خارج كرده و درد را از بین می برد.

درباره خواص انجیر

مرتب بخورید تا قوی بمانید
دانش پزشکی به هراندازه که بیشترتوسعه یابد باز نمی‌تواند خواص داروهای گیاهی را انکار کند. متاسفانه مردم میوه‌ها و گیاهان خوراکی را کمتر در سبد خوراکی خود قرار می‌‌دهند تاجایی که بدن آنها ضعیف می‌شود و در برابر کوچک‌ترین حمله یک بیماری از پای درمی‌آیند‌ و مجبور می‌شوند به داروهای شیمیایی که عوارض نامطلوب خود را دارند روی آورند.

انجير از جمله آن ميوه‌هاي مغذي و مقوي است که اثرات مطلوبی برای بدن دارد و عاملی مهم برای پیشگیری از بیماری‌ها است. انجير حاوي و‌يتامين‌هاي C، B، A و مواد معدني مختلف مانند پتاسيم، كلسيم، فيبر، آهن،
فسفر و سديم است.
انجير از مقوي‌ترين ميوه‌هاي پايان فصل تابستان و اوايل پاييز است كه در ۲ نوع زرد و بنفش تيره يافت مي‌شود. اين ميوه طبيعت گرمي دارد و خوردن آن به افرادي كه به لحاظ جسمي ضعيف هستند، همواره توصيه مي‌شود. انجير به صورت‌هاي مختلف خام، پخته (در كمپوت و مربا) و خشك (در خشكبار) در تمام طول سال قابل استفاده است.
به اين ترتيب مي‌توانيم در تمام طول سال از خواص آن بهره‌مند شويم. علاوه بر اين، از نوع خام آن در پخت انواع كيك‌ها و دسرهاي فصل نيز مي‌توان استفاده كرد. اين ميوه بهشتي به‌رغم برخورداري از خواص غذايي، به لحاظ درماني نيز پر‌خاصيت است.
فواید انجیر
انجیر سرشار از كلسيم است كه ماده‌اي مفيد براي مقاومت در برابر سرطان به شمار مي‌آيد.
به اعتقاد کارشناسان‌، انجير از ميوه‌هايی است كه به راحتي هضم مي‌شود‌، ضد نفخ است‌، فعاليت روده‌ها را تنظيم مي‌كندو از باقي ماندن پسمانده‌هاي غذايي در دستگاه گوارش جلوگيري مي‌كند. اين ميوه به علت به كار انداختن كبد و طحال و كليه و مثانه و مجاري ادرار از ايجاد سنگ در اين اعضا جلوگيري مي‌كند. خواص دیگر درماني انجير عبارتند از:
– تسکین سرفه‌هاي ناشي از بيماري‌هاي التهابي
– انجير تعرق بدن را زياد مي‌كند‌.
– حرارت بدن را كاهش مي‌دهد‌.
– چاق‌كننده است و براي آنهايي كه مي‌خواهند وزن اضافه كنند بسيار مفيد است‌. بدين منظور مي‌توان آن را با شير مخلوط كرد و در بين غذاها خورد.
– انجير (‌تازه يا خشک‌) يبوست را برطرف مي‌كند و يكي از بهترين ميوه‌ها براي تميز كردن روده بزرگ و رفع يبوست است‌. در قديم براي از بين بردن يبوست از شربت انجير استفاده مي‌كردند‌.
– مربا و کمپوت انجير براي درمان يبوست موثر است، لذا مي‌توان ۳ يا ۴ انجير تازه را چهار قطعه کرد و در نيم ليتر شير جوشاند تا بپزد و آن را با ۱۲عدد کشمش صبح ناشتا بخورند.
– براي درمان ناراحتي‌هاي سينه حدود ۲۰ گرم از خرما‌، عناب‌، انجير خشك و موز را با هم مخلوط كرده و آسياب مي‌کنند. سپس اين پودر را با يك ليتر آب مي‌جوشانند تا حجم آن به نصف برسد‌. از اين جوشانده مي‌توان به مقدار سه فنجان در روز مصرف کرد‌.
– جوشانده انجير خشك درمان‌كننده التهاب مجاري دستگاه تنفسي‌، ذات‌الريه‌، ذات‌الجنب‌، سرخك‌، مخملك و آبله است‌.
– جوشانده غليظ انجير خشک براي رفع سرماخوردگي بسيار مفيد است و غرغره کردن آن گلودرد را برطرف مي‌کند.
– براي برطرف كردن سياه سرفه‌، برونشيت و ذات‌الريه از «قهوه انجير» استفاده كنيد. براي درست كردن اين قهوه‌، انجير خشک را ابتدا بو مي‌دهند و سپس آن را آسياب مي‌كنند تا به صورت پودر درآيد‌.
-‌ انجير دستگاه‌هاضمه را تقويت مي‌كند‌.
– انجير براي درمان سوء‌هاضمه مفيد است‌.
– سوپ انجير بسيار مقوي است و براي افزايش شير در زنان شيرده مفيد است‌.براي تهيه سوپ‌، انجير نرسيده را با گوشت بپزيد‌.
– براي برطرف كردن ورم گلو‌، ۵۰ گرم انجير زرد را در ۵۰۰ گرم شير ريخته و مدت ۱۵ دقيقه بگذاريد بماند. سپس آن را غرغره كنيد و مقداري از آن را نيز بنوشيد. مي‌توانيد آن را با عسل هم شيرين كنيد‌.
– انجير خشک جوشيده شده در شير براي درمان آنژين‌، ورم لثه و ورم مخاط دهان مفيد است.
– يكي از داروهاي بسيار موثر براي درمان آرتروز و درد مفاصل‌، مخلوط شير بز و انجير سياه است‌. اين مخلوط سموم مختلف را از بدن خارج كرده و درد را از بين مي‌برد.
– انجير را مي‌توان همراه با ميوه‌هاي ديگر مصرف كرد. انجير با ميوه‌هاي اسيدي مانند پرتقال و گريپ فروت سازگار نيست‌.
– انجير براي آنهايي كه قند خونشان پایين مي‌آيد و يك دفعه احساس ضعف مي‌كنند مناسب است، زيرا قند آن به سرعت در روده كوچك جذب مي‌شود.
– خوردن انجير باعث افزايش نيروي جنسي مي‌شود‌.
– انجير تقويت‌كننده كبد است‌.
– براي برطرف كردن ورم بناگوش و دمل‌ها‌، ضمادي از انجير خشك با آرد جو و گندم درست كنيد و روي ورم دمل بگذاريد‌.
– دم كرده انجير با شنبليله‌، براي سينه درد مفيد است‌.
– براي رفع ورم طحال‌، انجير را به مدت ۹ روز در سركه خيس كنيد و هر روز پنج عدد از آن را با سركه بخوريد‌.
– هضم انجير آسان است و مصرف آن براي بچه‌ها و اشخاصي که از بستر بيماري برخاسته‌اند و دوره نقاهت را مي‌گذرانند، بسيار مفيد است.
– سرشار بودن انجير از پتاسيم، تامين‌کننده سلامتي کودکان ضعيف و کم‌خون و بي‌اشتها است.
– اگر انجير و عسل را به طور مساوي با هم مخلوط کنید و بخوريد، برای زخم معده بسيار مفيد است.
– انجير به علت داشتن پتاسيم، درجه قليایيت بدن را بالا برده و در دفع اوره و چربي خون بسيار موثر است.
– شربت انجير، تسکين‌دهنده دردهاي گلو و سرفه است.
– انجير ميوه‌اي بهشتي است که بواسير را قطع مي‌کند.
– انجير نقرس را معالجه مي‌کند.
-انجير براي باد قولنج مفيد است. در روز از آن زياد بخوريد، ولي در شب کم بخوريد.
– انجير بوي بد دهان را از بين مي‌برد‌؛ استخوان را محکم مي‌سازد؛ باعث رويش مو مي‌شود و درد را بر طرف مي‌کند.
مضرات
– انجير براي كبدهاي ضعيف مناسب نيست و آنهايي كه كبد ضعيف دارند، بايد انجير را با گردو بخورند.
– زياده‌روي در مصرف انجير باعث نفخ شكم و اسهال مي‌شود و براي چشم نيز مضر است.
– انجير براي مبتلايان به بيماري قند مضر است.
– انجير براي مبتلايان به اختلال معده و روده مضر است.
– زياده‌روي در خوردن انجير، براي معده و چشم زيان‌آور است و خنثي‌کننده زيان آن، کرفس است.
-انجير مسكن اعصاب، افزايش‌دهنده قواي جنسي، تقويت‌كننده هوش و حافظه، محكم‌كننده استخوان‌ها و برطرف‌كننده التهاب آنها است.
– مصرف انجير براي كاهش علائم بيماري‌هايي مانند گلودرد، عفونت‌هاي ريوي و سينه درد همراه با تب و سرفه، بسيار توصيه مي‌شود. براي اين منظور كافي است چند عدد انجير‌خشك را در شير يا آب بپزيد و به حالت گرم مصرف كنيد.

مطالب مرتبط
خواص فندق

تاریخچه درخت فندق فندق با نام علمی Corylus avellana میوه‌ای از درخت فندق است که ظاهر کروی یا بیضی دارد و طولش ۱۵-۲۵ میلیمتر و قطرش ۱۰-۱۵ میلیمتر است و دارای پوسته فیبری بیرونی می‌باشد. درختچه‌ای است به ارتفاع تقریباً دو متر که ارتفاع آن در نواحی مساعد تا ارتفاع ۶ متر نیز می‌رسد. درخت فندق بومی اروپا […]

تاریخ بروزرسانی :۱۱ شهریور ۱۳۹۷
2367
خشکبار، تنوعی در ذائقه

خشکبار شامل چیست؟ خشکبار يا خشكه بار يا ميوه خشک به ميوه هاى خشک شده و برخى مغز دانه ها گفته مى شود. خشکبار جزو آجيل حساب نمى شود. هدف عمده خشک كردن ماده غذايى، افزايش ماندگارى محصول نهايى است. ميوه هايى از جنس پاييز خشک و دلچسب! خشکبار يا خشكه بار يا ميوه خشک به […]

تاریخ بروزرسانی :۱۱ شهریور ۱۳۹۷
2041
دیدگاه ها

2 دیدگاه برای “خاصیت انجیر خشک”

  1. وب یار گفت:

    ممنون از مطلبتون

    1. Gavan1adm1ntradiNg گفت:

      خواهش میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *